ពិធីដាក់សម្ពោធឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការអគារបឋមសិក្សាចំនួន ១៥ អគារ នៅក្នុងតំបន់ដាច់ស្រយាល
កាលពីថ្ងៃទី២៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ អង្គការមូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ បានរៀបចំពិធីដាក់សម្ពោធឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការអគារបឋមសិក្សាចំនួន ១៥ អគារ នៅក្នុងតំបន់ដាច់ស្រយាលនៃខេត្តចំនួន ៥ ដែលត្រូវបានសាងសង់ឡើង ដោយអង្គការមូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ ក្រោមអធិបតីភាពរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
អគារបឋមសិក្សាទាំង ១៥ អគារ ដែលទើបតែត្រូវបានសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនេះ ត្រូវបានអង្គការមូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីន បានចាប់ផ្ដើមសាងសង់តាំងពីឆ្នាំ ២០១៨មកម្ល៉េះ ហើយក៏បានប្រគល់ឱ្យសាលានីមួយៗប្រើប្រាស់ដើម្បីទទួលសិស្សានុសិស្សចូលរៀនជាបន្ដបន្ទាប់ផងដែរ។ ក្នុងនោះ មាន ៥ អគារ ស្ថិតនៅក្នុងខេត្តឧត្តរមានជ័យ, ៤ អគារ នៅខេត្តព្រះវិហារ, ២ អគារ នៅខេត្តស្ទឹងត្រែង, ១អគារ នៅខេត្តរតនគិរី និង ៣ អគារទៀត នៅក្នុងខេត្តមណ្ឌលគិរី។
បណ្ឌិត ព្រំ វិសុទ្ធ ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការប្រតិបត្តិនៃអង្គការមូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ បានលើកឡើងដែរថា អគារបឋមសិក្សាទាំង ១៥ អគារ ដែលបានសាងសង់ និងសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនេះ បានចំណាយថវិកាសាងសង់អស់ប្រមាណជាង ៩៤ ម៉ឺនដុល្លារអាម៉េរិក ដោយបច្ចុប្បន្ន មានសិស្សានុសិស្សកំពុងសិក្សាចំនួនជាង ២ពាន់នាក់ និងមានលោកគ្រូ-អ្នកគ្រូ គំពុងបង្រៀនសរុបចំនួន ៨៥នាក់។ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៦នេះ អង្គការមូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ បាននិងកំពុងសាងសង់អគារបឋមសិក្សាចំនួន ០២ អគារបន្ថែមទៀត ដែល ក្នុងខេត្តព្រះវិហារ និងខេត្តរតនគិរី ដែលគ្រោងនឹងចំណាយថវិកាអស់ចំនួន ជិត ១៤ម៉ឺន ដុល្លារ និងគ្រោងបញ្ចប់ការសាងសង់នៅក្នុងខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៦។
ថ្លែងនៅក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់អគារសិក្សាបឋមសិក្សាទាំង ១៥ អគារខាងលើនេះ ឯកឧត្តម បណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបានវាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះការចូលរួមរបស់ធនាគារអេស៊ីលីដា តាមរយៈអង្គការមូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ ក្នុងការជួយគាំទ្រលើកកម្ពស់វិស័យអប់រំនៅកម្ពុជានៅក្នុងរយៈពេល ៨ឆ្នាំមកនេះ ព្រមជាមួយនឹងការបង្កើតបាននូវសមិទ្ធផល និងផលជះជាវិជ្ជមានជាច្រើនដល់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ជាពិសេសបានលើកកម្ពស់ការអប់រំប្រកបដោយគុណភាពនៅតាមតំបន់ដាច់ស្រយាល។ ឯកឧត្តម បានស្នើឱ្យមាតាបិតា អ្នកអាណាព្យាបាល បន្តបញ្ជូនកូនទៅទទួលការអប់រំ ចាប់ពីកម្រិតមត្តេយ្យសិក្សា ដើម្បីឱ្យកូនៗបានត្រៀមខ្លួនរួចរាល់សម្រាប់ការចូលរៀន បណ្តុះគ្រឹះចំណេះដឹងរឹងមាំ សម្រាប់ការបន្តការសិក្សារហូតដល់កម្រិតឧត្តមសិក្សា។
រូបភាព និងវីឌីអូភ្ជាប់មកជាមួយ
»  ព័ត៌មាន  »  ពិធីដាក់សម្ពោធឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការអគារបឋមសិក្សាចំនួន ១៥ អគារ នៅក្នុងតំបន់ដាច់ស្រយាល

Inauguration Ceremony for 15 Primary School Buildings in Remote Areas
On January 27, 2026, the ACLEDA-Jardines Foundation for Education organized an official inauguration ceremony for 15 primary school buildings located in remote areas across five provinces. The ceremony was presided over by H.E. Dr. Hang Chuon Naron, Deputy Prime Minister and Minister of Education, Youth and Sport.
Construction of these 15 buildings began in 2018, with the foundation handing them over to respective schools for student enrollment sequentially upon completion. The distribution of the buildings is as follows:
Dr. Prom Visoth, Chairman of the Board of Directors and Chairman of the Executive Committee of the ACLEDA-Jardines Foundation for Education, stated that the total investment for these 15 buildings exceeded $940,000 USD. Currently, these facilities serve over 2,000 students and are staffed by 85 teachers.
Furthermore, in 2026, the Foundation is constructing two additional primary school buildings in Preah Vihear and Ratanakiri provinces. This ongoing project, valued at approximately $140,000 USD, is scheduled for completion in July 2026.
During the ceremony, H.E. Dr. Hang Chuon Naron highly commended ACLEDA Bank and the ACLEDA-Jardine Foundation for their eight-year commitment to supporting Cambodia’s education sector. He noted that these achievements have created significant positive impacts on human resource development, particularly by enhancing the quality of education in remote regions. The Minister also urged parents and guardians to ensure their children receive early childhood education starting from kindergarten. He emphasized that this provides a strong academic foundation, preparing them for success through to higher education.