មូលនិធិ​អេស៊ីលីដា-ចារឌីន​សម្រាប់​ការ​អប់រំ ទទួល​បាន​មូលនិធិ​សប្បុរសធម៌​ពី​ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល​កម្ពុជា
ថ្ងៃទី៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣
ភ្នំពេពញថ្ងៃទី៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣ - មូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ ដែលជាបរធនបាលកិច្ចសង្គមទី១នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានប្រកាសថា ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសល(ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អីសូរិនស៍ បានផ្តល់មូលនិធិសប្បុរសធម៌ចំនួន ២០.០០០ ដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក ដល់មូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ សម្រាប់ចូលរួមក្នុងគម្រោងសាងសង់អាគារសិក្សាចំនួន ២ ខ្នង គឺសាលាបឋមសិក្សាសំបួរមាសស្ថិតនៅខេត្តឧត្តរមានជ័យ និងសាលាបឋមសិក្សាជោគជ័យស្ថិតនៅខេត្តព្រះវិហារ។
មូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ បានដំណើរការសកម្មភាពសង្គម និងមនុស្សធម៌ចាប់តាំងពីខែមិថុនាឆ្នាំ២០១៨។ បច្ចុប្បន្ន មូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ បានវិនិយោគចំនួន ៥៧០.០០០ ដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក សាងសង់អគារសាលាបឋមសិក្សាចំនួន ៨ ខ្នង ក្នុងនោះ ចំនួន ០៣ខ្នង នៅខេត្តឧត្តរមានជ័យ ចំនួន ២ខ្នង នៅខេត្តព្រះវិហារ ចំនួន ១ខ្នង នៅខេត្តរតនគិរី ចំនួន ១ខ្នង នៅខេត្តមណ្ឌលគិរី និងចំនួន ១ខ្នង នៅខេត្តស្ទឹងត្រែង។ អគារសិក្សាទាំង ៨ ខ្នង នេះ មានកុមារកំពុងសិក្សាជាង ១.០០០ នាក់ ។ សំណង់អគារសិក្សាទំាងនេះ ស្របតាមប្លង់ស្ថាបត្យកម្មរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលធ្វើពីបេតុងរឹងមាំ ក្នុងមួយខ្នងមាន ៥ បន្ទប់ និងមានបន្ទប់អនាម័យផងដែរ។ ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ មូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ កំពុងដំណើរការសាងសង់អគារសិក្សាចំនួន ៣ ខ្នង ទៀត រួមមានសាលាបឋមសិក្សាកំពង់ពោធិ៍នៅខេត្តព្រះវិហារ សាលាបឋមសិក្សាថ្នល់ដាច់នៅខេត្តឧត្តរមានជ័យ និងសាលាបឋមសិក្សាបន្ទាយខេត្តឧត្តរមានជ័យ។
លោកបណ្ឌិត ព្រំ វិសុទ្ធ ប្រធានគណៈកម្មាធិការប្រតិបត្តិនៃអង្គការមូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ បានមានប្រសាសន៍ថា «យើងមានសេចក្តីរំភើបរីករាយយ៉ាងខ្លាំង ដែលមានអ្នកឧបត្ថម្ភជាក្រុមហ៊ុន ឫសាជីវកម្ម ដូចក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលកម្ពុជា បែបនេះ។ ការជឿទុកចិត្ត និងការគាំទ្រជាលក្ខណៈក្រុមហ៊ុន ឫសាជីវកម្ម នឹងជួយមូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ ទទួលបានមូលនិធិកាន់តែច្រើន អាចឱ្យយើងមានលទ្ធភាពសាងសង់អគារសិក្សាបានកាន់តែច្រើនផងដែរ ជូនកុមារកម្ពុជានៅតំបន់ដាច់ស្រយាល និងក្រីក្រ ដើម្បីឱ្យកុមារទាំងនោះទទួលបានកម្រិតអប់រំថ្នាក់មូលដ្ឋានសម្រាប់ធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវគុណភាពជីវិតរបស់ខ្លួន ក្រុមគ្រួសាររបស់ខ្លួន និងសហគមន៍របស់ខ្លួន»។
លោក Sanjay Chakrabarty អគ្គនាយក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៏ថា៖ «ព្រូដិនសលកម្ពុជា មានកិត្តិយសនិងរីករាយយ៉ាងខ្លាំងដែលបានចូលរួមជាមួួយអង្គការមូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ ក្នុងការលើកកម្ពស់ការអប់រំនៅតាមភូមិដាច់ស្រយាល និងក្រីក្រឲ្យកាន់តែមានភាពប្រសើរជាងមុន។ ការអប់រំគឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃអនាគតដ៏ល្អប្រសើរ យើងប្តេជ្ញាថានឹងធ្វើឱ្យសហគមន៍របស់យើងកាន់តែមានការអភិវឌ្ឃន៏ទៅមុខ»។
អំពីអង្គការមូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ
អង្គការមូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ ជាបរធនបាលកិច្ចសង្គមទី១ ដែលបានចុះបញ្ជីជាមួយក្រសួងមហាផ្ទៃនៅថ្ងៃទី ៤ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៧ និងចុះបញ្ជីជាមួយនិយ័តករបរធនបាលកិច្ចកម្ពុជានៅថ្ងៃទី ៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៣ ហើយបានដំណើរការសកម្មភាពសង្គម និងមនុស្សធម៌ ចាប់តាំងពីខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៨មក។ សកម្មភាពចម្បងរបស់អង្គការមូលនិធិអេស៊ីលីដា-ចារឌីនសម្រាប់ការអប់រំ គឺផ្តោតលើការសាងសង់អគារសាលាបឋមសិក្សានៅតាមភូមិដាច់ស្រយាល និងក្រីក្រក្នុងខេត្តព្រះវិហារ ខេត្តឧត្តរមានជ័យ ខេត្តមណ្ឌលគិរី ខេត្តរតនគិរី និងខេត្តស្ទឹងត្រែង។
អំពីព្រូដិនសល
ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល (ខេមបូឌា) ឡាយហ្វ៍ អឹសួរ៉ិនស៍ ម.ក (ហៅកាត់ថា ព្រូដិនសលកម្ពុជា) បានចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួននៅខែមករា ឆ្នាំ២០១៣។ តាមរយៈការផ្តល់ជូននូវដំណោះស្រាយ នៃសេវាធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតដែល ស្របតាមតម្រូវការអតិថិជន ក៏ដូចជាការធ្វើសិក្ខាសាលានានា ស្តីពីសេវាធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតទៅកាន់សាធារណៈជន ព្រូដិនសលកម្ពុជា បាននិងកំពុងជួយប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងការការពារនិងគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ថ្ងៃអនាគតរបស់ពួកគាត់។
ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលកម្ពុជា ជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធទាំងស្រុងនៃ ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល ភីអិលស៊ី (Prudential Plc) ព្រូដិនសល ភីអិលស៊ី ជាក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាព និងការគ្រប់គ្រងទ្រព្យសម្បត្តិនៅអាស៊ី និងអាហ្វ្រិក។ អាជីវកម្មរបស់យើងបានជួយឱ្យគ្រប់គ្នាទទួលបានជីវិតមួយដែលល្អប្រសើរបំផុត តាមរយៈការធ្វើឱ្យគ្រប់គ្នាមានលទ្ធភាពទទួលបានការថែទាំសុខភាពដែលមានតម្លៃសមរម្យ និងដោយការលើកកម្ពស់បរិយាប័ន្នផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។
»  ព័ត៌មាន  »  មូលនិធិ​អេស៊ីលីដា-ចារឌីន​សម្រាប់​ការ​អប់រំ ទទួល​បាន​មូលនិធិ​សប្បុរសធម៌​ពី​ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសល​កម្ពុជា

Phnom Penh, February 9, 2023 - ACLEDA–Jardines Educational Foundation (AJF) as the first Social Trust in Cambodia announced that Prudential (Cambodia) Life Assurance PLC donated USD20,000 to AJF for participating in two school buildings projects are Sambourmeas primary school in Oddar Meanchey and Chouk Chey primary school in Preah Vihear.
(AJF) has been operating social and humanity activities from since June 2018. Currently, AJF invested USD570,000 for building 08 primary school buildings of which 3 school buildings in Oddar Meanchey, 2 school buildings in Preah Vihear, 1 school building in Ratanakiri, 1 school building in Mondulkiri and 1 school building in Steung Treng. There were more than 1,000 students were enrolled and studying at these 08 school buildings. These school buildings have been building in accordance with the design approved by the Ministry of Education, Youth and Sport with 5 classrooms per building including washroom facilities. In this 2023, AJF is starting to construct 3 more primary school buildings including Kampong Pho primary school in Preah Vihear, Thnal Dach primary school in Oddar Meanchey, and Banteay Choar primary school in Oddar Meanchey.
"We are thrilled to obtain the first donation from donor as corporate like such Prudential Cambodia. The trust and support from corporates will help us mobilizing more funds enabling us to build more school buildings for children in remote and impoverished areas to obtain at least a basic education to improve the quality of life for themselves, their family and their community" said Dr. Visoth Prom, Chairman of ACLEDA Jardine Educational Foundation.
"Prudential Cambodia is honored to support the efforts of ACLEDA Jardine Educational Foundation in improving access to education in remote and impoverished villages. Education is the cornerstone of a better future, and we are committed to making a positive impact in the communities we serve," said Sanjay Chakrabarty, CEO of Prudential Cambodia.
About Prudential
Prudential (Cambodia) Life Assurance PLC (Prudential Cambodia) began operations in January 2013. By providing customizable life insurance solutions to individuals and families, Prudential Cambodia helps Cambodians protect and secure their financial futures.
Prudential Cambodia is an affiliated company of Prudential plc. Prudential plc provides life and health insurance and asset management, with a focus on Asia and Africa. The business helps people get the most out of life, by making healthcare affordable and accessible and by promoting financial inclusion.
About ACLEDA-Jardines educational foundation organization (AJF)
AJF as the first Social trust was established and registered at the Ministry of Interior on May 4, 2017 and at Trust Regulator of Cambodia on January 6, 2023. It has been operating social and humanity activities from since June 2018. The main activity of AJF focuses on constructing primary school buildings in remote and impoverished villages in Preah Vihear, Oddar Meanchey, Mondul Kiri, Ratanak Kiri and Steung Treng provinces.